Foreningen Norden vil besøge danske øer næste år

Norden er klar til 21 danske øer

NORDEN Knap er foreningen Norden i Karup landet i Billund efter turen til Island rundt, før næste års rejse er på programmet på Hotel Karup den 4. oktober.

Foreningen vil i samarbejde med Sørens Rejser fra Kjellerup præsentere 21 danske øer.

Turen starter på Samsø, og så går det videre over Sjælland, Sydhavsøerne og Det fynske Ø-hav. Foreningens rejseprincip er, at man efter en forholdsvis dyr tur arrangerer en tur til lavbudget.

Turen finder sted i uge 36 fra 4. september til 8. september. Turen starter i Skelhøje, Frederiks og Karup og koster 5895 kr. for medlemmer, og 300 kroner mere for ikke-medlemmer. Det er foreningens politik, at de trofaste medlemmer skal have en fordel af et medlemskab.

På mødet vil næstformanden Erik Madsen vise et hold billeder fra Islandsturen, så deltagerne kan få et indtryk af stemningen og oplevelserne. Som sædvanlig er der lotteri efter kaffebordet, og Sørens rejser har skænket et væld af gaver, lige som DFDS har udsat rejser til Oslo med deres store og moderne passagerskib.

Alle er selvfølgelig velkomne, og vi håber på stort besøg, hvor sløret for, hvilke øer der besøges, løftes.